هدایای شرکتی برای سال نو

عطیلات پایان سال و نیز آغاز سال نو فرصت بسیار مناسبی است تا از طریق دادن هدیه به با ارزش‌ترین مشتریان خود، تجربه خاطره‌انگیزی را برای آنها خلق کنید. بهتر است کالاهای تکراری را کنار بگذارید و به فکر ایده‌های جدیدی باشید.
در این مطلب نمونه‌هایی از  موضوع مطرح شده است.
به یاد داشته باشید که هدیه مانند گفتار و نوشتار یک کانال ارتباطی با دیگران است. به دوستان، همکاران و مشتریان خود هدایایی بدهید که همسو با ارزش‌ها و استانداردهای سازمان شما باشند. هدیه‌ای که به این افراد می‌دهید، بازتاب قضاوت شما در مورد آنها و نیز مرام حرفه‌ای شما است.
یکی از آسان‌ترین و ابتدایی‌ترین گزینه‌ها کارت هدیه است که تاحدی غیررسمی است. باید میان تعقل و تناسب تعادل برقرار کنید. در ادامه چند توصیه‌ کاربردی در این زمینه را مطرح می‌کنیم: 
 1- میانه‌روی را فراموش نکنید‌
ممکن است با یکی از مشتریان خود روابط عمیقی داشته باشید و بخواهید هدیه خاصی به وی بدهید. به خاطر داشته باشید که در دادن هدیه به تمامی مشتریان خود باید به سیاست‌های سازمان‌تان نیز به سیاست‌های شرکت مقابل توجه داشته باشید.
علاوه براین، در بسته‌بندی هدایای خود به رنگ، لوگو و سایر المان‌های ظاهری سازمان گیرنده هدیه توجه کنید تا تاثیرگذاری اقدام شما بیشتر شود.
 2- برای مدیر خودتان هدیه نفرستید‌
در محیط‌های کاری هدیه دادن همواره مناسب نیست. اصلا توصیه نمی‌شود که به مدیر و سرپرست خودتان هدیه بدهید. این کار الزاما تصویر مثبتی از شما برای آنها ایجاد نمی‌کند.
برای نشان دادن قدردانی‌تان نسبت به مدیر خود، به‌جای هدیه به وی یک کارت زیبا بدهید که با خط زیبا -ترجیحا خط خودتان - روی آن پیام تشکر نوشته‌اید.
 3- فناوری هیچ‌گاه کمتر نمی‌شود
فناوری هر روز ابزار جدیدی را برای بشر به ارمغان می‌آورد. استفاده از ابزارهای نوین در بسته‌های هدیه شرکت‌ها می‌تواند تاثیرگذاری بالایی داشته باشد. طبیعتا هدیه دادن گوشی هوشمند یا تبلت هزینه بالایی دارد، اما باتری‌های قدرتمند که هدیه‌گیرندگان بتوانند در صورت لزوم از آن استفاده کنند هدیه بسیار مناسب و نسبتا ارزان‌تری است. 
بیشتر کاربران این وسایل در طول روز نگران تمام شدن شارژ باتری گوشی خود هستند به‌همین دلیل یک باتری اضافی می‌تواند هدیه آرامش‌بخشی باشد. اسپیکر وایرلس نیز هدیه ارزان و بسیار کاربردی است که برای مدیران کاربردهای زیادی دارد.  

  

 4- بیش از اندازه به افراد نزدیک نشوید
در ارتباط با محیط‌های کاری، باید میان فرستادن یک هدیه مناسب و حفظ فاصله خود با وی تعادل برقرار کنید. 
کارت هدیه می‌تواند برای بسیاری از افراد هدیه مناسبی باشد. اما گاهی‌اوقات همین هدیه ممکن است بیش از اندازه غیر
رسمی باشد. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در فرستادن کارت هدیه باید رعایت کنید این است که شکل و ظاهر کارت و نیز محتوای متن آن دربردارنده پیام‌های مرتبط با جنسیت نباشد. علاوه بر این، اگر مخاطب هدیه خانم است به هیچ عنوان جواهرات یا لباس به وی هدیه ندهید؛ مگر اینکه لباس مربوط به ورزش یا دارای تم ورزشی باشد.
 5- هدیه‌ای بدهید که نفع جمعی داشته باشد‌
در بسیاری از موارد هدیه برای یک، یا دو نفر از مدیران ارشد شرکت ارسال می‌شود و سایر کارکنان بی‌نصیب می‌مانند. 
این امر باعث رنجش آنها می‌شود. حتی‌المقدور سعی کنید هدیه‌ای که به شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌دهید به شکلی باشد که همه کارکنان یا بخشی از آن بتوانند از آن استفاده کنند. 
در این حالت خاطره و تجربه خوشایندی از برند خود را نه در یک یا دو نفر بلکه، همزمان در چندین نفر ایجاد خواهید کرد.
6- هدایای کاربردی‌
سعی کنید هدایایی بفرستید که کاربردی باشد و نیازهای معمولی فرستنده را رفع کند. برچسب‌های یادداشت نمونه بسیار خوبی است.
اگر هدیه‌ای که می‌فرستید برای گیرنده قابلیت و کاربرد چندانی نداشته باشد، از آن استفاده نخواهد کرد و شما با وجود هزینه‌ای که صرف کرده‌اید به هدف خود نمی‌رسید.
خودکارهای تبلیغاتی که کیفیت پایینی دارند، نمونه بارز این قبیل هدایا است. بهترین هدیه‌ها آنهایی هستند که فرستنده هر روز از آنها استفاده کند.
 7- هدیه بدهید نه دیابت‌
این نکته ممکن است برای تولیدکنندگان شکلات چندان خوشایند نباشد. بسیاری از هدیه‌های شرکتی دارای موادقندی است که برای سلامت افراد مضر است.
اگر قصد دارید از مواد خوراکی برای هدیه استفاده کنید، مواد سالم را که قند، چربی و نمک کمی دارند، انتخاب کنید.
 8- در حد امکان به همه مشتریان هدیه بدهید‌
یکی از مهم‌ترین نکاتی که در مورد هدیه دادن باید رعایت کنید این است که کسی را از قلم نیندازید. تنها به افراد خاصی از اعضای گروه یا مشتریان خود هدیه ندهید.
کارکنان و احتمالا مشتریان شما با یکدیگر در ارتباط هستند؛ هیچ‌گاه اجازه ندهید که برخی از کارکنان یا مشتریان شما احساس کنند که شما به اندازه دیگران به آنها اهمیت نمی‌دهید.
برای این کار همواره فهرست کاملی از کارکنان و به‌خصوص مشتریان خود داشته باشید تا کسی فراموش نشود.
 9- بسته‌بندی هدیه بسیار مهم است‌
بسته‌بندی هدیه نیز به اندازه انتخاب هدیه مناسب اهمیت دارد.
به اندازه کافی برای آن وقت بگذارید و هزینه کنید؛ زیرا نشان‌دهنده ارزش‌های سازمان شما و نیز احترام شما برای گیرنده است.
 10- هدیه‌ای بدهید که بتوانید به آن افتخار کنید‌
بهترین راه برای اینکه ببینید مشتریان شما هدیه‌ای که قرار است به آنها بدهید را می‌پسندند، این است که ببینید آیا خودتان نسبت به آن حس خوبی دارید یا خیر. 
اگر از نظر خودتان این هدیه یک کالای تبلیغاتی بی‌ارزش است، مشتریان شما نیز مجذوب آن نخواهند شد.‌
منبع: دوماهنامه توسعه مهندسی بازار